Welcome!

Let's get to know each other.

More

Junior React Developer (global team)

W tym projekcie oferujemy:
  • elastyczną pracę w małym (8 devów, w tym 3 na froncie), mocnym technicznie zespole ze zwinnymi metodykami zarządzania (w całej firmie ok. 30 osób)
  • otwartość na pomysły i inspiracje od każdego z członków zespołu
  • stabilną i przewidywalną pracę, zadania planowane z dużym wyprzedzeniem
  • pracę nad produktem, rozwijanym z doświadczonym teamem biznesowym
  • pracę w stacku: TypeScript, React z użyciem hooków, Styled Components, Jest i React Testing Library
  • możliwość pracy zdalnej (nawet po pandemii) lub w naszych biurach (np. w prestiżowej lokalizacji w Krakowie), możliwość wizyt w Berlinie po Covid
  • luźną atmosferę i świetną kulturę organizacyjną
  • benefity: płatne urlopy, prywatna opieka medyczna, płatne chorobowe, szkolenia min. 4 x rok i inne!
Przykładowe zadania i odpowiedzialności:
  • budowa nowych funkcjonalności i ciągłe udoskonalanie obecnej aplikacji, pod okiem senior developerów
  • udział w przebudowie obecnej architektury umożliwiającej skalowanie (np. przez refaktor lub przepisanie)
  • bliska współpraca z zespołem UX i UI nad rozbudową aplikacji, stylowanie komponentów
  • współtworzenie produktu poprzez np. udział w podejmowaniu decyzji technologicznych.
Poszukiwane kompetencje:
  • podstawowa znajomość JavaScript i ekosystemu React, pozwalająca na wykonanie prostego zadania testowego
  • min. 6-ciomiesięczne doświadczenie komercyjne we front-end (np. w HTML/CSS/JS)
  • znajomość CSS, SASS
  • komunikatywna znajomość języka angielskiego.
Mile widziane:
  • Doświadczenie w SPA oraz pisaniu testów (np. w Jest / Enzyme / React Testing Library)
  • znajomość CI/CD, webpack, Redux Sagas, styled-components, cypress, docker, mongoDB
  • wyczucie estetyczne w zakresie UI aplikacji webowych.

Zapraszamy!

We are looking for a Junior React.js Developer to help us develop the Optilyz.com product, which we work on with a business team from Berlin, Germany.
Optilyz is a top player in direct mail automation, providing a revolutionary product for mail delivery, used by many well-known global brands. After the startup phase, we transform to "enterprise" level. We plan to refresh our application to improve its efficiency of new features development.
We offer:
  • flat hierarchies and fast decision-making processes
  • work with experienced JavaScript enthusiasts (two other senior React developers in the team)
  • elastic hours
  • modern office in the heart of Krakow: Air conditioning, balcony, quiet garden
  • work with new stack and architecture: TypeScript, React.js, microservices, SPA, new feature hooks
  • B2B or Umowa o Prace agreement
  • possibility to visiting Berlin
  • being part of a front-end team in Poland, as a part of the international project.
Requirements:
  • min. 6-month front-end experience (e.g. in HTML/CSS/JS)
  • basic JavaScript and React's ecosystem knowledge needed to complete our recruitment challenge
  • you need to be a development enthusiast
  • pro-active approach, being opened to create an advanced software with an advanced team
  • fluent English
  • nice-to-haves: aesthetic skills for UI development, Typescript/SPA/Jest experience.

Interested? Let’s talk. Apply now!

Don't wait, join us today!

jobs@frompolandwithdev.com

Please attach the following clause to your CV:

I hereby give consent for the processing of personal data provided by me in the form of the CV sent to FromPoland With Dev Paweł Kisiel with limited liability, headquarters at Cracow (31-121), ul. Czysta 10/5, NIP: 9372585906, REGON:364817383, (further: „Administrator”) in order to participate in the recruitment process and future recruitments with the same or similar profile (but not for more than three years).

Consent is voluntary but necessary to participate in the recruitment process. I acknowledge that I can withdraw this consent at any time by sending an email to: jobs@frompolandwithdev. Withdrawal of my consent does not affect the lawfulness of the processing which was carried out on the basis of my consent prior to its withdrawal.

Other openings

Find out what it's like to work with us and see all positions for which we're currently hiring.

X