Zasady dezynfekcji

przyłbic i maseczek

Wprowadzenie

Drodzy Państwo w poniższym wpisie zamieszczamy kilka istotnych informacji, w jaki sposób radzić sobie z utrzymaniem w sterylności środków ochrony do walki z epidemią covid-19.

Jeśli są wśród Was osoby, które jeszcze nie zdołały zamówić przyłbic, maseczek,
odsyłamy do wpisu - środki ochrony do walki z epidemią -
gdzie znajdą Państwo wskazówki o dostawcach, możliwości uzyskania pomocy w składaniu zamówień jak również samodzielnego wyszukiwania tanich dostawców.

Przyłbice - zasady dezynfekcji

Przyłbicę należy zakładać do każdego pacjenta (nawet tego nie wykazującego objawów).

Użytą przyłbicę (nawet jednorazowo) należy traktować jako skażoną. Należy ją albo od razu zdezynfekować lub, jeśli nie ma możliwości, odłożyć ją w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia: w rękawiczkach, do odpowiedniego miejsca na brudny sprzęt.

Sposoby dezynfekcji:

  • zamoczenie całości w płynie do dezynfekcji
  • spryskanie środkiem do dezynfekcji (nie pryskać bezpośrednio na przyłbicę z uwagi na ryzyko zarażenia odpryskiem, pryskać na szmatkę/ręcznik i przetrzeć) - dezynfekcji podlegać powinna cała przyłbica, a nie tylko pleksi
  • umycie pod wodą z mydłem
  • niektóre modele można wygrzewać w autoklawie/piekarniku w temp. min. 60 stopni.

Najlepiej stosować dwie z wyżej wymienionych metod.

Jakie środki można stosować:

  • alkohol etylowy 70%,
  • alkohol izopropylowy(IPA) 70%,
  • podchloryn,
  • rozcieńczony wybielacz 1:49.

Alkohol 80% i mocniejszy nie jest zalecany, stężenie jest zbyt duże i istnieje ryzyko zbyt szybkiego odparowania. Natomiast po spirytusie część przyłbic matowieje.

Maseczki - zasady dezynfekcji

Bazując na grupach lekarskich dot. covid-19 zestawiliśmy metody dezynfekcji zarówno maseczek jak i przyłbic. Opracowanie znajduje się tutaj. Na ten moment najlepsza wydaje się dezynfekcja na sucho (np. ogrzewanie w piekarniku w temp. 70°C przez 30 minut). Jednak pamiętajmy, że jest to wariant "wojenny", gdyż normalnie się takich rzeczy nie robi, ale w obliczu braku sprzętu jest to lepsze niż nic.

Pomoc od From Poland With Dev

Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy
wypełnijcie formularz: https://forms.gle/8pZXJvC1GZf7eQow8.

O nas

Jesteśmy członkami rodziny lekarskiej. Pomagamy bezpłatnie. Akcję prowadzimy pro bono wspieranej przez darczyńców i firmę frompolandwithdev.com.

Wesprzyj nas w zbiórce pieniędzy, które są przeznaczane na zakup środków ochrony dla służby zdrowia w walce z epidemią wirusa covid-19: https://zrzutka.pl/3r4mnh

Z obserwacji znajomych lekarzy z oddziałów zakaźnych, zestaw przyłbica+maseczka stanowi "minimalne" zabezpieczenie, alternatywę np. filtrów ffp2 (na wypadek, gdyby zabrakło sprzętu). Dlatego staramy się, aby każdy medyk, który chce się chronić przed covid-19, miał taką możliwość.

Zajrzyj na nasz fanpage na Facebooku - From Us To Heroes

Share this article:
LinkedIn