Shopify z perspektywy zarządzania projektem
Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskują rozwiązania Software as a Service.
Wstęp
Jeżeli czytasz ten artykuł to z pewnością chciałbyś zacząć korzystać z możliwości jakie daje prowadzenie sprzedaży w internecie albo szukasz czegoś, co będzie bardziej dostosowane do Twoich potrzeb. Dziś chciałbym Ci pokazać rozwiązanie, które pozwoli Ci osiągnąć Twoje cele sprzedażowe niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z e-commerce, czy chciałbyś wrzucić swój sklep internetowy na nowy, wyższy poziom.
Jako Project Manager od paru lat zajmuję się również projektami w ramach których nasz zespół buduje, rozwija i utrzymuje sklepy internetowe, głównie zagranicznych Klientów. Bardzo często trendy obecne teraz na rynku amerykańskim, dobre praktyki i rozwiązania technologiczne, po pewnym czasie pojawiają również na rynku polskim. Rozpoczynając swoją przygodę z e-commerce większość sklepów z którymi się spotykałem była oparta na wtyczce WooCommerce, który do znakomitego CMS’a jakim jest WordPress, dodawała możliwość zbudowania niemal “skrojonego na miarę” sklepu internetowego. Poza oczywistymi zaletami takimi jak atrakcyjna cena (czyt. darmowy) duża ilość funkcjonalności, pluginów, ogromna społeczność, elastyczność pod kątem rozszerzania możliwości, miał również pewne ograniczenia, które mogły przestraszyć kogoś, otwierającego się handel w internecie. Konieczność posiadania swojego hostingu, znajomości chociażby podstaw programowania, ciągłego utrzymywania aktualizacji dla środowiska oraz pluginów to tylko kilka z nich. O ile dla dużego sklepu utrzymanie zespołu deweloperskiego może być akceptowalnym kosztem, to dla osób prowadzących małe i średnie sklepy, koszty mogłoby nie przynieść wymiernych rezultatów.
Ecommerce as a Service
Od pewnego czasu coraz większą popularność zyskują rozwiązania Software as a Service. Ten trend oczywiście nie ominął rynku e-commerce, a jednym z głównych graczy na rynku jest wywodzący się z Kanady - Shopify. Na koniec zeszłego roku (2018) z platformy korzystało ponad 800 000 sklepów z ponad 170 krajów, generując roczną sprzedaż na poziomie 41,1 miliarda dolarów.
Dlaczego Shopify tak szybko zdobył uznanie i ciągle zdobywa zaufanie nowych sprzedawców ? Niewątpliwie dużym plusem jest czas jaki mija od momentu podjęcia decyzji o uruchomieniu sklepu do pierwszego zamówienia mogą minąć właściwie godziny. Logujesz się do panelu, wybierasz szablon którego chcesz użyć, tworzysz produkty, ustawiasz kilka szczegółów dotyczących regulaminu, mechaniki sklepu, płatności i dostarczania produktów i… klikasz przycisk zapisz. Bez znajomości programowania, bez konieczności konfiguracji serwera, przebrnięcia przez masę umów, rejestracji jesteś w stanie rozpocząć wycinanie swojego kawałka z ogromnego tortu (już w 2020 roku ok. 40% transakcji na świecie będzie realizowana w internecie) i to wszystko już za 29 dolarów miesięcznie. Bez limitu ilości produktów, ze wszystkimi potrzebnymi funkcjonalnościami, możliwością prowadzenia bloga, stworzenia własnych stron kontaktowych czy informujących o firmie oraz raportami, które pozwolą Ci sprawdzić jak efektywny jest Twój sklep.
Dlaczego Shopify?
Shopify ma jeden cel, pozwolić Ci zarabiać pieniądze, bez większych utrudnień. Shopify nie jest zbyt elastyczny jeśli chodzi o zaawansowane kampanie promocyjne, czy logikę ścieżek zakupowych. Czy to co pozwala szybko uruchomić sklep z czasem nie staje się ograniczeniem? Moim zdaniem absolutnie nie! Wraz z rozwojem sklepu możesz rozszerzać funkcjonalność aplikacjami dostępnymi w Shopify AppStore. Instalacja nowego dodatku jest prosta niczym instalacja aplikacji w telefonie czy tablecie. Możesz wybierać spośród kilku tysięcy aplikacji pomagających przygotowywać, analizować i optymalizować kampanie marketingowe, tworzyć zaawansowane promocje, udostępniać produkty w modelu subskrypcyjnym czy kompletnie odmienić wygląd sklepu. Znajdziesz tam zarówno darmowe aplikacje, narzędzia pozwalające zintegrować sklep z social media jak Facebook czy Instagram, jak i duże kombajny, które oferują CI korzystanie z najnowszych trendów takich jak automatyzacja marketingu opierająca się na big data czy AI. Aplikacje płatne najczęściej są dostępne w modelach z comiesięczną płatnością, więc nie jesteś zobligowany do korzystania z długich, rocznych licencji, dodatkowo standardową praktyką jest dostępność ograniczonego czasowo triala, który pozwoli przetestować narzędzie przed decyzją o wykorzystaniu go w swoim sklepie.
Ok, powoli zaczynasz czuć się jak rekin biznesu i oczekujesz, żeby sklep był skrojony na miarę, jednocześnie przeraża Cię konieczność ogarnięcia hostingu, developmentu sklepu, opóźnień, konieczności ciągłych aktualizacji? Shopify nadal może być podstawą Twojego internetowego biznesu. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z możliwości jakie daje Shopify Plus. Wybierając rozszerzony plan, masz kontrolę nad sklepem, możesz stosować zaawansowane ścieżki sprzedażowe uwzględniające specyfikę produktów oraz różne metody płatności czy dostawy swoich produktów. Dodatkowo masz dostęp do aplikacji dostępnych tylko dla użytkowników ‘Plusa’. Ponadto, zyskujesz priorytetowy dostęp do supportu, które we wszystkich planach jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To właśnie mnogość planów, jest wg mnie jednym z ogromnych plusów Shopify, pozwalających na angażowanie środków do wielkości i tempa rozwoju sklepu.
Kilka refleksji po roku użytkowania...
Pracując przy projektach używających Shopify, najbardziej pozytywnie zaskoczyła mnie elastyczność platformy. Tworząc i utrzymując sklepy dla naszych dużych Klientów miałem obawy o brak możliwości pełnej kontroli nad funkcjonalnościami w sklepie. Pracując z doświadczonym w obsłudze sklepów internetowych zespołem deweloperskim, ograniczenia okazały się świetnym miejscem na rozwinięcie kompetencji zespołu, a efekty rozwiązań przygotowanych w ramach własnych aplikacji tworzonych dla Klientów, często przekraczały wstępne założenia. Jednocześnie nie musieliśmy się martwić o całą część hostingową, skalowanie zasobów w momencie gdy ruch Klientów potrafi przerosnąć oczekiwania (uruchomienie nowego produktu czy amerykański ‘czarny piątek’). Kanadyjczycy chwalą się mitycznym uptime swojego rozwiązania (>99.998%) i rzeczywiście nie spotkaliśmy się praktycznie z żadnym problemem który dotknąłby Klientów sklepów (choć panel administracyjny potrafił dostać zadyszki). Z perspektywy osoby, która wspólnie z Klientem zarządza bazą produktów, tworzy kampanie promocyjne, muszę pochwalić Shopify za możliwości wprowadzania szybkich zmian chociażby w cenach produktów czy ustawieniach kodów rabatowych.
Możliwość importu produktów z plików .csv, proste metody masowej zmiany ustawień czy świetnie działające filtry powodują, że zarządzanie jest prostsze niż w innych platformach ecommerce. Poza własnymi aplikacjami, korzystamy z wielu zewnętrznych rozwiązań takich jak system lojalnościowy, automatyzacja marketingu z użyciem powiadomień push oraz komunikatorów internetowych, czy narzędzia pomagające nam w budowaniu świadomości marki wśród Klientów. By jak najlepiej wspierać Klienta w realizacji jego celów biznesowych, sklep jest obsługiwany przez dedykowany zespół deweloperski, zajmujący się integracją pomiędzy wykorzystywanymi narzędziami, dbający o spójność wizualną (jak choćby stylowanie elementów pochodzących z aplikacji zewnętrznych do obowiązującego design) czy tworzący rozwiązania dedykowane dla Klienta w obszarze zarządzania i optymalizacji. Generalnie w mojej opinii, mimo pozornie mało elastycznego modelu dostarczania usługi, Shopify może być świetną bazą do stworzenia nawet bardzo dużego sklepu internetowego.
Ze wsparciem zespołu programistów dbających o sprawne i pełne wykorzystywanie potencjału platformy, sklep jest w stanie obsłużyć obroty rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów (pamiętaj, że cały czas kwestie serwerowe, aktualizacji, dostępności sklepu, zarządzania bezpieczeństwem są po stronie Shopify). Powyżej tej granicy, bardziej zasadnym wydaje się zbudowanie dedykowanego sklepu, choć patrząc na tempo rozwoju Shopify, ta granica może być sukcesywnie przesuwana.
Mimo, że ekipa tworząca platformę nie próżnuje, czasami w swojej codziennej praktyce spotykam się z problemami, które wymagają bardzo niestandardowych rozwiązań lub przedefiniowania wymagań biznesowych od Klienta (choć często z bardzo pozytywnym wynikiem dla jego celów sprzedażowych). Jednym z takich problemów jest brak natywnej obsługi sprzedaży produktów w modelu subskrypcji. Pomimo kilku aplikacji, które wspierają takie rozwiązania, w naszym przypadku nie odpowiadały strukturze produktów, procesom logistycznym i wymagały dodatkowego nakładu pracy programistów (z sukcesem).
Kolejnym problemem może być brak wbudowanej kontroli wersji dla kilku obszarów, takich jak dedykowane skrypty zmieniające np. mechanizm działania koszyka czy zmieniające wygląd poszczególnych stron ścieżki zakupowej. Ograniczenia można jednak pokonać bliską współpracą developerów oraz właściciela sklepu, co okazuję się świetnym polem do rozwoju dla programistów oraz dla relacji z Klientem.
Jeżeli zastanawiasz się nad migracją swojego obecnego sklepu na Shopify, pewnie zastanawiasz się czy jest to trudna i czasochłonna sprawa. Jak każda zmiana w obszarze IT powinna być dobrze zarządzana, więc taka operacja powinna być powierzona dobremu zespołowi specjalistów. W grę wchodzi przecież często pokaźna baza Klientów, zamówień i samych produktów. W swoim projekcie mieliśmy okazję migrować bazę ponad 200 tysięcy zamówień wraz danymi ponad 80 tysięcy Klientów, praktycznie z pełnym sukcesem. Cały proces od decyzji Klienta o zmianie platformy do pierwszego zamówienia w sklepie trwał ok. 5 miesięcy. Po tym czasie Klient zadowolony z efektów pracy zespołu zdecydował się powierzyć nam dalsze utrzymanie i rozwój sklepu, a średnie obroty sklepu zwiększyły się o ok 20% w porównaniu do okresu przed migracją.
Podsumowanie
Shopify to rozwiązanie, które pozwoli Ci na szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie sprzedaży w internecie z wykorzystaniem podstawowych narzędzi za rozsądną cenę. Wraz z rozwojem swojego sklepu, dzięki aplikacjom możesz zdecydować jakie funkcjonalności wprowadzać i kontrolować ich efektywność. Shopify jest również optymalnym rozwiązaniem jeśli posiadasz sklep które osiągają już duże obroty, pozwalając Ci na zbalansowanie kosztów, funkcjonalności oraz doświadczeń Klienta, odwiedzającego Twój sklep internetowy.